خانه / آموزش / تفاوت بازار آتی با سهام در چیست

تفاوت بازار آتی با سهام در چیست

بازار اوراق بهادار تحت مدیریت شرکت بورس اواراق بهادار بوده و دارای دو بازار اول و دوم است که توضیحات آن ارائه شده است. بازار آتی تحت مدیریت شرکت بورس کالا بوده و یکی از ابزارهای بازار اوراق مشتقه به‌شمار می‌آید. در بازار بورس اوراق بهادار سهام انواع شرکت‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد، در حالی که در بازار آتی، کالاهایی نظیر سکه تمام در سررسیدهای مختلف میان سرمایه‌گذاران داد و ستد می‌شود.

 کارمزد معاملات

بازار سهام و آتی - تفاوت بازار آتی با سهام در چیستکارمزد معاملات آتی سکه برای هر قرارداد خرید یا فروش برابر ۳۰,۰۰۰ ریال (۳,۰۰۰ تومان) است. اما کارمزد معاملات سهام و حق تقدم آن برای هر خرید برابر با ۰٫۴۸۶ درصد ارزش معامله و برای فروشنده  برابر با ۰٫۵۲۹ درصد ارزش معامله است.

کارمزد معاملات آتی سکه مقداری ثابت است که با افزایش حجم معاملات نیز مقدار آن به ازای هر قرارداد ثابت می‌ماند. اما کارمزد معاملات سهام به صورت درصدی از ارزش معاملات است که با افزایش ارزش معاملات، میزان کارمزد نیز افزایش می یابد. یعنی در معاملات سهام با تغییر در حجم یا قیمت معامله یا هر دو مقدار کارمزد تغییر خواهد کرد ولی در معاملات آتی سکه کارمزد یک قرارداد در قیمت‌های مختلف یکسان است و با افزایش حجم معامله کارمزد به صورت درصدی از ارزش معامله محاسبه نمی‌شود.

جدول زیر بیان‌کننده سهم هر شرکت از کارمزد معاملات است:

کارمزد خرید و فروش سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران کارمزد خرید و فروش هر قرارداد آتی در بورس کالا
شرح کارمزد خرید فروش جمع شرح کارمزد خرید (ریال) فروش (ریال) جمع (ریال)
کارمزد کارگزاران %۰٫۴ %۰٫۴ %۰٫۸ کارمزد کارگزاران ۱۶,۰۰۰ ۱۶,۰۰۰ ۳۲,۰۰۰
کارمزد بورس %۰٫۰۳۲ %۰٫۰۴۸ %۰٫۰۸ کارمزد شرکت بورس ۱۰,۰۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۲۰,۰۰۰
کارمزد سپرده‌گذاری %۰٫۰۱۲ %۰٫۰۱۸ %۰٫۰۳ حق نظارت سازمان ۴,۰۰۰ ۴,۰۰۰ ۸,۰۰۰
کارمزد مدیریت فناوری %۰٫۰۱ %۰٫۰۱۵ %۰٫۰۲۵ مالیات ۰ ۰ ۰
حق نظارت سازمان %۰٫۰۳۲ %۰٫۰۴۸ %۰٫۰۸ جمع کل ۳۰,۰۰۰ ۳۰,۰۰۰ ۶۰,۰۰۰
مالیات ۰ %۰٫۵ %۰٫۵
جمع کل %۰٫۴۸۶ %۱٫۰۲۹ %۱٫۵۱۵

عرضه اولیه سهام و سررسید جدید در بازار آتی

در عرضه اولیه سهام جدید در بورس ابتدا کشف قیمت صورت می‌پذیرد که طی آن معامله‌گران اجازه ورود سفارش را ندارند و کشف قیمت از طریق استیشن‌های کارگزاری‌ها و براساس سهمیه از پیش تعیین شده برای هر استیشن بدست می‌آید. سپس طی پیغام ناظر بازار، سهمیه معامله‌گران برخط و زمان عرضه اعلام می‌گردد. از آنجایی که قبلا کشف قیمت انجام شده، سرمایه‌گذاران در قسمت قیمت، نرخ را وارد کرده سپس در قسمت تعداد سهمیه تعلق گرفته را وارد می‌نمایند.

در بازار آتی در تاریخ معینی سررسید جدیدی به بازار آتی ارائه می‌شودکه به طور معمول، بیشترین نوسانات را به خود اختصاص خواهد داد؛ چون دورترین سررسید خواهد بود. در روز بازگشایی سررسیدهای آتی محدودیتی برای معامله‌گران آنلاین وجود ندارد و فرایند کشف قیمت با مشارکت مشتریان آنلاین و ایستگاه‌های معاملاتی انجام می‌شود. خریداران حقوقی و حقیقی در یک طرف و فروشندگان حقوقی و حقیقی در طرف دیگر قرارخواهند گرفت و با مچ شدن قیمت ها اولین معاملات آغاز می‌گردد.

 انتخاب کارگزار در بازار آتی و بازار سهام

1542449741 647 تفاوت بازار سهام و آتی - تفاوت بازار آتی با سهام در چیستدر بازار سهام مشتری می‌تواند با یک کد بورسی نزد کارگزاران مختلف حساب معاملاتی داشته باشد. یعنی در یک زمان این امکان را دارد تا مشتری چند کارگزاری باشد و برای خرید سهام از طریق هر یک از آن‌ها اقدام نماید. تنها باید به این نکته دقت داشت که در سامانه جدید معاملات دارایی سهامداران، هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار گرفته که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود و سهامدار می‌تواند دارایی سهامش را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی  به فروش رساند.

ساعت و مدت جلسه معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام

در این بخش تفاوت‌هایی در زمان شروع و پایان جلسه معاملاتی، روزهای معاملاتی، مدت زمان هر جلسه و همینطور تقسیم‌بندی جلسه معاملاتی وجود دارد.

جلسه معاملاتی در بازار آتی از روز  شنبه تا پنجشنبه دایر بوده و در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی این بازار تعطیل است. اما در بازار سهام جلسه معاملاتی در روزهای شنبه تا چهارشنبه برقرار بوده و بازار سهام روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیلات رسمی بسته است. در بازار آتی سکه روزهای شنبه تا چهارشنبه شروع جلسه معاملاتی از ساعت ۱۰:۳۰ و  پایان آن ساعت ۱۹:۰۰ است. همچنین در روزهای پنجشنبه نیز این بازار از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۶:۰۰ برقرار است. جلسه معاملاتی در بازار سهام روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹:۰۰ آغاز شده و تا ساعت ۱۲:۳۰ ادامه دارد.

دوره پیش گشایش در بازار آتی سکه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ساعت ۱۰:۳۰  و ، در بازار سهام از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹:۰۰ است .

در حال حاضر طول جلسه معاملاتی بازار آتی سکه برای روزهای شنبه تا چهارشنبه هشت ساعت و نیم و در بازار سهام سه ساعت و نیم است.

جلسه معاملاتی در بازار آتی شامل ۴ دوره (مرحله) به شرح زیر است:

۱۰:۳۰-۱۰:۰۰ دوره پیش گشایش. راس ساعت ۱۰:۳۰ مرحله گشایش. ۱۸:۵۵-۱۰:۳۰ دوره حراج پیوسته. ۱۹:۰۰-۱۸:۵۵ دوره پایانی.

جلسه معاملاتی در بازار سهام شامل ۳ دوره (مرحله) به شرح زیر است:

۰۹:۰۰-۰۸:۳۰ دوره پیش گشایش. راس ساعت ۰۹:۰۰ مرحله گشایش. ۱۲:۳۰-۰۹:۰۰ دوره حراج پیوسته.

بنابراین در بازار آتی سکه یک دوره اضافه به نام دوره پایانی است که ۵ دقیقه آخر بازار را شامل می‌شود و برای جلوگیری از ایجاد هیجانات کاذب در لحظات انتهایی بازار طراحی شده است.

جلسات معاملاتی در بازار آتی سکه به زودی تا ساعت ۲۲:۰۰ و پس از آن تا ساعت ۲۴:۰۰ ادامه خواهد داشت.

 زمان اعمال کارمزد و سود (زیان) معاملات به حساب مشتری

کارمزد معاملات اوراق بهادار، به محض وقوع معامله (خرید یا فروش) اعمال می‌شود. اما در بازار آتی سکه، کارمزد معاملاتی که طی یک جلسه معاملاتی انجام می‌شود، تا پایان آن جلسه، از حساب مشتری کسر نمی‌شود و پس از پایان بازار و انجام عملیات تسویه کلیه کارمزدهای معاملات آن روز به حساب مشتری منظور خواهد شد.

در بازار آتی سکه، سود یا زیان معاملات انجام شده طی یک جلسه معاملاتی، در صورت داشتن موقعیت تعهدی باز بر اساس قیمت تسویه بصورت علی الحساب، پس از اتمام جلسه معاملاتی به حساب عملیاتی مشتری واریز و یا از آن برداشت می شود. در صورت آفست شدن (Offset) معامله در طول روز پس از اتمام جلسه معاملاتی، واریز یا برداشت مبلغ مورد نظر درحساب عملیاتی مشتری واریز  به صورت قطعی منظور می گیرد. یعنی محاسبه سود و زیان در این بازار به صورت روزانه انجام می‌شود.

اما در بازار سهام سود و یا زیان یک معامله به محض فروش آن محقق می شود. یعنی سود یا زیان معامله زمانی شناسایی می‌شود که مشتری سهم خود را می‌فروشد و مادامی که سهم خود را داشته باشد سود و زیانی محقق نخواهد شد، اما ارزش سبد دارایی اش با افزایش یا کاهش قیمت سهم تغییر می‌کند.

درخواست برداشت وجه

 در حال حاضر در بازار آتی سکه تقاضای انتقال وجه به صورت تلفنی انجام می‌گیرد و امکان درخواست انتقال وجه به صورت آنلاین مقدورنیست. در حالیکه در بازار سهام درخواست انتقال وجه به صورت آنلاین وجود دارد.

مقایسه حسابهای بانکی در بازار آتی سکه و سهام

در بازار آتی سکه، مشتری برای افتتاح حساب بانکی، تنها دو گزینه بانک سامان و بانک ملت را پیش رو دارد. در حالیکه در بازار سهام، مشتری می‌تواند حساب مربوط به هر بانکی را برای دریافت پول خود معرفی کند.

فقط در صورتی که مشتری مایل باشد که حساب بانکی را به سامانه معاملات برخط سهام خود متصل کند، لازم است تا حساب بانک ملت یا سامان را معرفی نماید.

در بازار آتی سکه مشتری حتما باید دو حساب، یکی در اختیار بورس و دیگر حساب شخصی داشته باشد. در حالی‌که در بازار سهام یک حساب بانکی کفایت می‌کند.

سررسید و نماد معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام

 بازار سرمایه بازاری است که ابزارهای مالی بلند مدت با سررسید بیش از یکسال یا بدون سررسید در آن مورد معامله قرار می گیرد در صورتیکه تاریخ سررسید قراردادهای آتی بر روی یک کالا به صورت استاندارد و مشخص توسط بورس تعیین میشود و فقط برای سررسیدهای معینی که تعیین شده امکان انجام معاملات آتی وجود دارد.

مقایسه حداقل تغییر قیمت

در بازار آتی سکه بر اساس دستورالعمل بورس کالا، حداقل تغییر قیمت برابر با ۵۰۰ تومان است. درحالی‌که در بازار سهام حداقل تغییر قیمت ۱ ریال است.

برای تغییر حداقلی در قیمت سفارش، در بازار آتی سکه می‌بایست ۵۰۰ تومان به قیمت سفارش خود اضافه یا کم کرد. درحالی‌که در بازار سهام، برای تغییر حداقلی در قیمت سفارش، می‌توان یک ریال، یک ریال به قیمت سفارش اضافه یا کم کرد.

درباره‌ی محسن صادقی

سلام من محسن صادقی هستم مدرس و معامله گر بازارهای مالی بین المللی، خیلی خوشحال میشم که بتوانم دانش خودم را در زمینه بازار فارکس به شما منتقل کنم. جهت شرکت در کلاس های آموزش فارکس با ما تماس بگیرید. 4020-169-0936

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش خصوصی و پیشرفته فارکس
0936-169-4020
آموزش خصوصی فارکس
0936-169-4020