خانه / بورس / توجه سهامداران حقوقی‌ به سهام کالایی‌ها

توجه سهامداران حقوقی‌ به سهام کالایی‌ها

بررسی جزییات خرید و فروش‌های صورت گرفته نشان از آن دارد که بیشترین توجه سهامداران عمده در خرید نمادهای کامودیتی‌محور بازار بود؛ به‌طوری‌که خریدهای حقوقی‌ها در سه گروه معدنی، فلزی و پالایشی به انتقال ۳۲ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران عمده منتهی شد.

در این میان بخش‌عمده‌ای از خریدهای مزبور به جمع‌آوری سهام معدنی و فلزی تعلق داشت که هر کدام به ترتیب خالص خرید بیش از ۱۶میلیارد تومانی و ۱۳میلیارد تومانی را از سوی سهامداران حقوقی تجربه کردند. اما در مقابل سهامداران خرد به خرید سهام نمادهای پتروشیمی تمایل نشان داده و در نهایت بیش از ۱۱میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی این گروه جابه‌جا شد.

در این میان بیشترین خرید صورت گرفته از جانب سهامداران عمده در نماد شرکت داده گستر عصر نوین بود؛ به‌طوری‌که خالص خرید این معامله‌گران در «های‌وب» به حدود ۴ میلیارد تومان رسید. در این راستا ۶میلیون سهم مزبور توسط بازارگردان شرکت یعنی تامین سرمایه تمدن خریداری شد.

 نماد معاملاتی بانک ملت نیز با ثبت خالص خرید بیش از ۳میلیارد تومانی از سوی سهامداران عمده از دیگر نمادهای مورد توجه در بازار امروز شناخته شد. در این نماد نیز ۲میلیون سهم از سوی  صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی ملت خریداری شد.

نماد معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان از دیگر نمادهایی بود که مورد اقبال معامله‌گران عمده بازار قرار گرفت. به این ترتیب امروز ۲ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی حقوقی‌های «فولاد» افزوده شد. در این نماد صندوق سرمايه‌گذاری گنجينه زرين شهر در نقش خریدار ظاهر شد و یک میلیون سهم «فولاد» را خریداری کرد.

الف) بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری: رصد تغییر مالکیت‌های صورت گرفته در نمادهای بانکی نشان از خریدهای متعدد از سوی سهامداران حقیقی در برخی نمادها دارد. البته در نهایت خالص خرید مثبتی در کارنامه سهامداران خرد بانکی ثبت شد. به این ترتیب حدود ۱۳میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. در این میان بانک پاسارگاد در صدر خرید معامله‌گران حقیقی بازار قرار داشت؛ به‌طوری که خالص خرید این گروه از معامله‌گران در «وپاسار» بالغ بر ۶۹ میلیون سهم و به ارزشی بالغ بر ۱۰میلیارد تومان بود.

در این گروه بانک صادرات نیز با خرید ۱۰۰هزار سهم از سوی صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات روبه‌رو شد. سرمايه‌گذاری سمند نیز به عنوان سهامدار عمده در بانک خاورمیانه اقدام به خرید ۳۰۰هزار سهم کرد. این در حالی است که پست بانک ایران با عرضه بیش از ۳میلیون سهمی توسط شركت پرشيان فولاد مواجه شد.

ب) شرکت‌های خودرویی: در میان نمادهای گروه خودرویی نیز ایران خودرو از جمله نمادهای مورد توجه حقیقی‌ها در معاملات امروز بود. به این ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها در این نماد به حدود ۵ میلیارد تومان رسید. سهامدار عمده «خودرو» یعنی سرمايه‌گذاری سمند به عرضه خود در این نماد ادامه داد و امروز نیز ۱۰میلیون سهم دیگر را واگذار کرد. در این روز محورسازان ‌ايران‌ خودرو نیز خرید ۲۰هزار سهمی از سوی سهامدار حقیقی بالای یک درصدی شرکت خریداری شد.

ج) گروه فلزات اساسی: رصد تغییر مالکیت‌های صورت گرفته در نمادها فلزی نیز نشان از آن دارد که فولاد خوزستان خرید و فروش‌هایی از سوی سهامداران عمده را تجربه کرد؛ در حالی گروه توسعه اقتصادی پايندگان به عرضه‌های خود در این نماد ادامه داد و امروز نیز بیش از ۱۳میلیون سهم دیگر را واگذار کرد که در مقابل شركت سرمايه‌گذاری سامان مجد اقدام به خرید ۴۰۰هزار سهم مزبور کرد.

د) شرکت‌های معدنی: در نمادهای زیرمجموعه گروه معدنی نیز گل‌گهر با خرید ۱٫۵میلیون سهم از سوی صندوق سرمايه‌گذاری گنجينه زرين شهر همراه شد. این صندوق به عنوان سهامدار عمده در چادرملو نیز ۳میلیون سهم را خریداری کرد.صندوق توسعه معادن وفلزات آرمان نیز به عنوان حقوقی فعال در نماد توسعه معادن و فلزات به خریدهای خود در این نماد ادامه داد و امروز نیز حدود ۳میلیون سهم را جمع‌آوری کرد.

ه) گروه محصول‌های شیمیایی‌: بررسی خرید و فروش‌های صورت گرفته در نمادهای شیمیایی‌ نیز نشان از آن دارد که سرمايه‌گذاری مدبران اقتصاد به عنوان سهامدار عمده در «پترول» به خریدهای خود در این نماد ادامه داد و امروز نیز ۴۰۰ هزار سهم دیگر را به پرتفوی خود افزود.

پتروشیمی شیراز نیز دیگر نماد این گروه بود که خرید ۵۰هزار سهمی توسط سرمايه‌گذاری مدبران اقتصاد را تجربه کرد. در نماد سرمایه‌گذاری صنايع ‌شيميايی ‌ايران نیز دو سهامدار عمده یعنی شركت بازرگانی وخدمات بندری ايران به‌همراه گروه سرمايه‌گذاری آتيه دماوند به جمع‌آوری سهم پرداخته و در مجموع حدود ۱٫۵میلیون سهم را خریداری کردند.

 

 

 

منبع خبر: دنیای بورس

درباره‌ی محسن صادقی

سلام من محسن صادقی هستم مدرس و معامله گر بازارهای مالی بین المللی، خیلی خوشحال میشم که بتوانم دانش خودم را در زمینه بازار فارکس به شما منتقل کنم. جهت شرکت در کلاس های آموزش فارکس با ما تماس بگیرید. 4020-169-0936

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلاس آموزشی: 4020-169-0936|ثبت نام|