خانه / فارکس / اخبار / صعود دلار قادر به ادامه خواهد بود؟

صعود دلار قادر به ادامه خواهد بود؟

783 - صعود دلار قادر به ادامه خواهد بود؟

شاخص DXY با کسب سود در بیش از هشت روز متوالی، در حال نزدیک شدن به سطح ۹۷ بود که طولانی ترین رکورد صعود از سال ۲۰۱۶ است. با توجه به تغییر موضع اخیر فدرال رزرو در سیاست پولی ایالات متحده، این فرایند اخیر به طور قطع برخلاف انتظارات اولیه برای استحکام دلار در سال جاری میلادی است. به نظر می رسد که سیاست بانک مرکزی به شکل فدرال رزرو کاتالیزور دخیل در صعود دلار نمی باشد و احتمالا ربطی به تغییر موضع آن در طی چند هفته گذشته ندارد. سرمایه گذاران احتمالا فکر می کنند که “بی خبری” در مورد ادامه مذاکرات تجاری ایالات متحده و چین لزوما مصداق جمله معروف “بی خبری یعنی خبر خوب” در این محیط پر تنش تجاری نیست. تبعات این تهدید که ایالات متحده در ابتدای ماه مارس، تعرفه های تجاری اضافی تری بر کالاهای چین اعمال خواهد کرد، خارج از درک است. با افزایش اضطراب بازار در برابر تنش های تجاری در نیمه دوم سال ۲۰۱۸، شاهد افزایش قیمت دلار نسبت به همتایان جهانی آن بودیم و اگر تاریخ اخیر خود را تکرار کند، تعجب آور نخواهد بود که نوسانات و آشفتگی ها دوباره در جهان تعرفه تجاری افزایش یابد.

یکی دیگر از دیدگاه هایی که می تواند به طور بالقوه سبب بالاتر رفتن ارزش دلار باشد، ادامه تحسین و ستایش های جاری برای اقتصاد ایالات متحده است. در همین حال، اخبار خطرات نزول همتایان دلار در سراسر بازارهای توسعه یافته و نوظهور، اقتصادهای مربوطه را تحت فشار قرار می دهد. کسانی که از اخبار ضد و نقیض تجاری در بازار خسته شده اند، به جای گرایش به آن بهتر است طرز فکر خود را به بازگشت اختلافات اقتصادی و بانک مرکزی در ایالات متحده و تقریبا در هر جای دیگر، هماهنگ کنند. این امر در نهایت از چشم انداز دلار قدرتمندتر حمایت خواهد کرد.

در هفته جاری بازارها منتظر گزارش شاخص هزینه های مصرف کننده ایالات متحده برای ماه ژانویه هستند که آزمون بعدی وابستگی فدرال رزرو به داده ها می باشد. پس از آن، توجهات به تصمیمات جلسه ۳۰ ژانویه فدرال رزرو خواهد بود تا شاید سرنخی برای تصمیمات اخیر فدرال رزرو بیابند. انتظار می رود که موضع فعلی سیاست نرخ بهره ایالات متحده، به نوبه خود، به سایر بانک های مرکزی اجازه دهد که تشدید سیاست های پولی را متوقف نمایند. با توجه به اینکه بانک های مرکزی دیگر در جهان یا ایستادگی می کنند و یا به سوی دور دیگری از کاهش تمایل و تعصبات حرکت می کنند، ممکن است سرمایه گذاران انگیزه کمتری برای بخشیدن محبوب فعلی خود، یعنی دلار داشته باشند.

با این حال، این امر به آن معنا نیست که تقاضا برای دلار در کوتاه مدت ادامه پیدا کند. در حالی که ممکن است از تعطیل شدن دولت ایالات متحده جلوگیری شود، بازارها نیز باید منتظر نتیجه مذاکرات مهم این هفته در پکن در ارتباط با تنش های تجاری ایالات متحده و چین باشند. هر دو کشور به پایان آتش بس ۹۰ روزه نزدیک هستند و اگر ترامپ افزایش تعرفه ها را در ۲ مارس بر کالاهای چین اعمال کند، باردیگر دلار صعود خواهد کرد. توافق باید به نفع واشنگتن (برای تأمین بودجۀ دولت آمریکا) و پکن (برای جلوگیری از افزایش قیمت تعرفه ها) باشد، این دو عامل سبب بازگشت ریسک پذیری به بازارها به شمار می روند. این امر می تواند عامل مهمی برای صعود بازارهای سهام جهانی و افزایش تقاضا در بازارهای نوظهور برای کالاهایی مانند نفت باشد.

 

 

منبع خبر: FXTM

درباره‌ی محسن صادقی

سلام من محسن صادقی هستم مدرس و معامله گر بازارهای مالی بین المللی، خیلی خوشحال میشم که بتوانم دانش خودم را در زمینه بازار فارکس به شما منتقل کنم. جهت شرکت در کلاس های آموزش فارکس با ما تماس بگیرید. 4020-169-0936

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
کلاس آموزشی: 4020-169-0936|ثبت نام|