خانه / بورس / کارنامه هفتگی حقیقی‌ و حقوقی‌های بازار

کارنامه هفتگی حقیقی‌ و حقوقی‌های بازار

دنیای بورس: جزییات جابه‌جایی‌های صورت گرفته در طول نخستین هفته دی‌ماه نشان از آن دارد که در معاملات روز شنبه بیش از ۲۶میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد. این روند در معاملات روز یکشنبه با خالص خرید ۱۴میلیارد تومانی حقیقی‌ها همراه شد.

اما برتری سهامداران خرد دوام چندانی نداشت و مسیر نقدینگی در معاملات روز دوشنبه به سمت پرتفوی حقوقی‌ها تغییر مسیر داد. بر این اساس خالص خرید ۱۴٫۵میلیارد تومانی در جریان روز دوشنبه و ۳میلیارد تومانی در روز سه‌شنبه به نفع حقوقی‌ها ثبت شد. این در حالی است که معاملات روز چهارشنبه با جابه‌جایی ۵۲میلیارد تومانی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی خاتمه یافت و بدین ترتیب برآیند جابه‌جایی‌ها در نخستین هفته دی‌ماه با خالص خرید ۲۲میلیارد تومان حقیقی‌ها دنبال شود.

دادوستدهای روز چهارشنبه

الف) بانک‎‌ها و موسسه‌های اعتباری: همانطور که عنوان شد در معاملات امروز حدود ۵۲میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. در این میان بیشترین حجم خرید سهامداران خرد در نمادهای بانکی بود. بر این اساس خالص خرید حقیقی‌ها در گروه بانکی به حدود ۳۸میلیارد تومان رسید. بخش عمده‌ای از خریدهای مزبور نیز در جمع‌آوری سهام بانک ملت بود؛ به‌طوری‌که ۳۰میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی حقیقی‌های «وبملت» افزوده شد.

در این میان به دنبال تقاضای بالای حقیقی‌ها، عرضه‌هایی از سوی سهامداران عمده شرکت صورت گرفت؛ به‌طوری‌که ۲۰میلیون سهم از سوی صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی ملت و ۱۰میلیون سهم نیز توسط صندوق سرمايه‌گذاری يكم كارگزاری بانک كشاورزی خریداری شد.

بانک تجارت نیز دیگر نماد بانکی بود که مورد توجه سهامداران خرد قرار گرفت. به این ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «وتجارت» به بیش از ۶میلیارد تومان رسید. در ادامه نیز خرید سهام پست بانک ایران قرار داشت که با جابجایی ۳٫۷میلیارد تومانی نقدینگی به پرتفوی حقیقی‌ها همراه شد. در این میان شركت پرشيان فولاد به عنوان سهامدار عمده در «وپست» ، عرضه ۲۳میلیون سهم را رقم زد.

این در حالی است که بانک صادرات از حمایت سهامدار عمده برخوردار شد؛ گروه مالی سپهرصادرات و صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات در مجموع حدود ۱۰میلیون سهم «وبصادر» را خریداری کردند.

ب) شرکت‌های معدنی: در میان نمادهای معدنی نیز امروز توسعه معدنی و صنعتی صبانور شاهد تداوم خرید توسط سهامدار عمده بود. بر این اساس ۱۵۰هزار سهم «کنور» از سوی صندوق سرمايه‌گذاری بانک گردشگری خریداری شد.

توسعه معادن و فلزات نیز با خرید سهم سوی صندوق توسعه معادن وفلزات آرمان روبرو شد. بر این اساس  ۱٫۵میلیون سهم «ومعادن» توسط این حقوقی خریداری شد.

ج) شرکت‌های پالایشی: در بازار امروز خالص تغییر مالکیت حقیقی‌ها در میان نمادهای پالایشی به ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسید. در این میان پالایش نفت تبریز با خرید حدود ۳۰۰هزار سهم توسط صندوق سرمايه‌گذاری گنجينه زرين شهر روبرو شد.

د) شرکت‌های پتروشیمی: در میان نمادهای پتروشیمی‌ها نیز تغییر مالکیت ۴ میلیارد و ۲۰۰میلیون تومانی به نفع معامله‌گران حقوقی صورت گرفت. در این روز شركت سرمايه‌گذاری مدبران اقتصاد به عنوان سهامدار عمده در «پترول» اقدام به خرید ۸۰۰هزار سهم کرد.

گروه صنعتی پاكشو نیز دیگر نماد این گروه بود که خرید ۷۵هزار سهم از سوی صندوق سرمايه‌گذاری بادرآمدثابت اميدانصار و ۱۶میلیون سهم توسط شركت سرمايه‌گذاری توسعه صنايع گلرنگ را تجربه کرد.

این در حالی است که پتروشیمی شیراز با عرضه سنگین از سوی سهامدار عمده مواجه شد. در این روز ۱۰میلیون سهم مزبور توسط شركت سرمايه‌گذاری مدبران اقتصاد به فروش رفت.

 

c9f5d0ccb1245b794ca3a284d6595f77 - کارنامه هفتگی حقیقی‌ و حقوقی‌های بازار

 

منبع خبر

درباره‌ی محسن صادقی

سلام من محسن صادقی هستم مدرس و معامله گر بازارهای مالی بین المللی، خیلی خوشحال میشم که بتوانم دانش خودم را در زمینه بازار فارکس به شما منتقل کنم. جهت شرکت در کلاس های آموزش فارکس با ما تماس بگیرید. 4020-169-0936

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش خصوصی و پیشرفته فارکس
0936-169-4020
آموزش خصوصی فارکس
0936-169-4020