خانه / بورس / کامیابان بازار سهام در هفته دوم زمستان

کامیابان بازار سهام در هفته دوم زمستان

معامله‌گران خرد بازار در حالی آخرین روز کاری هفته را نیز با خریدهای پرحجمی در نمادهای بانکی سپری کردند که به این ترتیب دومین هفته دی‌ماه با تغییر مالکیت توسط حقیقی‌ها پایان یافت.

جزییات جابه‌جایی‌های صورت گرفته در این هفته نشان از آن دارد که معاملات روز شنبه با خالص خرید ۴۰میلیارد و ۵۰۰میلیون تومانی حقیقی‌ها آغاز شد. این روند در معاملات روز یکشنبه با فعال شدن سهامداران عمده، با خالص خرید ۵میلیارد تومانی حقیقی‌ها ادامه یافت.

روند مزبور در معاملات روز دوشنبه متوقف شد؛ به‌طوری‌که در این روز سهامداران عمده توانستند بیش از ۲۰میلیارد تومان نقدینگی را به پرتفوی خود منتقل کنند. اما در معاملات روز سه‌شنبه و همزمان با بازگشایی نماد بانک پاسارگاد، بیشترین میزان جابه‌جایی‌ها در مقیاس هفتگی ثبت شد. به این ترتیب روز سه‌شنبه خالص خرید ۱۴۴میلیارد تومانی در کارنامه سهامداران خرد ثبت شد. روند مزبور در معاملات روز چهارشنبه نیز با تغییر مالکیت بیش از ۹۹میلیارد تومانی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی ادامه یافت. البته بخش عمده‌ای از خریدهای روزچهارشنبه بر محور جمع‌آوری سهام بانکی قرار داشت.

رصد جابه‌جایی‌های روز چهارشنبه

همانطور که عنوان شد سهامداران خرد معاملات روز چهارشنبه را با ثبت تغییر مالکیت در زمین خود سپری کردند که بخش عمده‌ای از این خریدها به جمع‌آوری سهام گروه بانکی تعلق داشت. در حالی خالص خرید سهامداران خرد در بازار امروز به بیش از ۹۹میلیارد تومان رسید که خالص خریدهای صورت گرفته از سوی معامله‌گران حقیقی در نمادهای بانکی بیش از مجموع جابه‌جایی‌های امروز بود؛ به‌طوری‌که خالص خریدی در حدود ۱۳۰میلیارد تومانی در گروه بانکی و در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی ثبت شد.

  • الف) بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری: در این میان همچنان بخش قابل‌توجهی از خریدهای صورت گرفته در سمت خرید سهام بانک پاسارگاد قرار داشت. نماد «وپاسار» در ادامه روند خریدهای پرحجم و استقبال حقیقی‌ها در روز سه‌شنبه، امروز نیز با حجم بالایی از تقاضا روبه‌رو شد. به این ترتیب بیش از ۱۰۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی «وپاسار» منتقل شد.

در این میان  موسسه همياری كوثر، فروش ۳۰۰میلیون سهم و شركت سرمايه‌گذاری خوارزمی نیز ۱۰۰هزار سهم را عرضه کرد. بانک صادرات و پست بانک ایران نیز دیگر نمادهای بانکی بودند که با عرضه از سوی سهامدار عمه روبه‌رو شدند.

بر این اساس صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات اقدام به فروش ۸میلیون سهم «وبصادر» کرد. در همین راستا پست بانک نیز واگذاری بیش از ۱۰میلیون سهم از سوی شركت پرشيان فولاد را تجربه کرد. این در حالی است که بانک تجارت خرید ۵۰۰هزار سهم از سوی سهامدار عمده یعنی شركت سرمايه‌گذاری ملی ايران را تجربه کرد. این حقوقی به عنوان سهامدار عمده در نماد بانک ملت نیز اقدام به خرید ۵۰۰هزار سهم کرد. همچنین در این نماد یک میلیون و ۵۰۰هزار سهم دیگر نیز توسط صندوق سرمايه گذاری بازارگردانی ملت جمع‌آوری شد.

  • ب) فلزات اساسی: رصد تغییر مالکیت‌های صورت گرفته در نمادها فلزی نیز نشان از ثبت خالص خرید ۵٫۶میلیارد تومانی حقوقی‌ها دارد. در این میان فولاد خوزستان خرید و فروش‌هایی از سوی سهامداران عمده را تجربه کرد؛ در حالی گروه توسعه اقتصادی پايندگان به عرضه‌های خود در این نماد ادامه داد و امروز نیز بیش از ۱۰۰میلیون سهم دیگر را واگذار کرد که در مقابل سرمايه‌گذاری سامان مجد اقدام به خرید ۴۰۰هزار سهم مزبور کرد.

در همین راستا سرمايه‌گذاری صدرتامين نیز به عنوان سهامدار عمده در فولاد مبارکه ، ۱۰۸ میلیون سهم را واگذار کرد. البته ۶میلیون سهم مزبور توسط صندوق سرمايه‌گذاری گنجينه زرين شهر خریداری شد.

البته سرمايه‌گذاری صدرتامين به عنوان سهامدار عمده در نماد ملی‌ صنايع‌ مس‌ ايران‌ ، به خرید سنگین پرداخت. به‌طوری‌که این حقوقی ۵۱۰میلیون سهم «فملی» را به پرتفوی خود افزود و درصد مالکیت خود در این نماد را به ۵٫۷درصد رساند.

  • ج) شرکت‌های معدنی: در نمادهای زیرمجموعه گروه معدنی نیز گل‌گهر با خرید ۲میلیون سهم از سوی صندوق سرمايه‌گذاری گنجينه زرين شهر همراه شد. این صندوق به عنوان سهامدار عمده در چادرملو نیز بیش از ۲میلیون و ۶۰۰هزار سهم را خریداری کرد.

سرمايه‌گذاری توسعه ملی به عرضه‌های خود در نماد توسعه معدنی و صنعتی صبانور ادامه داد و امروز نیز بیش از ۱۲۰ هزار سهم دیگر را واگذار کرد. این در حالی است که صندوق توسعه معادن وفلزات آرمان به عنوان حقوقی فعال در نماد توسعه معادن و فلزات به خریدهای خود در این نماد ادامه داد و حدود ۸ میلیون سهم را جمع‌آوری کرد. در نماد معادن‌ منگنز ايران‌ نیز خرید حدود ۴۰هزار سهمی توسط گسترش سرمايه‌گذاری ايرانيان صورت گرفت.

  • د) شرکت‌های خودرویی: در میان نمادهای خودرویی نیز ایران‌خودرو شاهد عرضه سهم از سوی سهامدار عمده بود. بر این اساس ۱۵میلیون سهم مزبور از سوی سرمايه‌گذاری سمند به فروش رفت. این حقوقی به عنوان سهامدار عمده در نماد مهرکام پارس نیز ۱۷میلیون و ۵۰۰هزار سهم را واگذار کرد.

در همین راستا گروه صنعتی قطعات اتومبيل ايران نیز به عنوان سهامدار عمده در الکتریک خودرو شرق، اقدام به واگذاری بیش از ۶۰۰هزار سهم کرد. در نماد موتورسازان ‌تراكتورسازی ‌ايران‌ نیز ۵میلیون سهم از سوی شركت تراكتورسازی ايران به فروش رفت.

  • ه) گروه محصول‌های شیمیایی‌: بررسی خرید و فروش‌های صورت گرفته در نمادهای شیمیایی‌ نیز نشان از پتروشیمی شیراز خرید بیش از یک میلیون سهم توسط سرمايه‌گذاری مدبران اقتصاد را تجربه کرد. در گروه صنعتی پاكشو نیز حدود ۵۰ سهم توسط رستوران‌های زنجيره‌ای گل فوده خریداری شد.

در نماد پاکسان نیز رستوران‌های زنجيره‌ای گل فوده به‌همراه صندوق سرمايه‌گذاری با درآمدثابت اميد انصار به خرید سهم پرداخته و در مجموع حدود ۵۰هزار سهم را جمع‌آوری کردند.

در این گروه سرمايه‌گذاری مدبران اقتصاد به عنوان سهامدار عمده در «پترول» به خریدهای خود در این نماد ادامه داد و امروز نیز بیش از ۶۰۰ هزار سهم دیگر را به پرتفوی خود افزود.

 

 

 

منبع خبر

به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

درباره‌ی محسن صادقی

سلام من محسن صادقی هستم مدرس و معامله گر بازارهای مالی بین المللی، خیلی خوشحال میشم که بتوانم دانش خودم را در زمینه بازار فارکس به شما منتقل کنم. جهت شرکت در کلاس های آموزش فارکس با ما تماس بگیرید. 0936-169-4020

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *