خانه / بورس / کاهش قیمت دلار مسکن را ارزان نمی‌کند

کاهش قیمت دلار مسکن را ارزان نمی‌کند

  • کاهش قیمت دلار مسکن را ارزان نمی‌کند
  • بی‌ثباتی اقتصادی مردم را به سمت معامله مسکن سوق می‌دهد
  • تنها راه کاهش قیمت مسکن افزایش ساخت و ساز است

🔻 کاهش قیمت دلار موجب پایین آمدن قیمت مسکن نمی‌شود. موضوع مسکن در ایران مانند موضوع متعارف تولید توزیع و مصرف نیست. از ۵۰ سال پیش تاکنون جز مقطعی بسیار کوتاه در اوایل انقلاب مسکن قیمتی نزولی نداشته است. چون مسکن در ایران تابع تقاضای مؤثر نیست در صورتی که در اکثر کشورهایی که اقتصاد یکپارچه دارند تقاضای مؤثر تعیین کننده قیمت مسکن است.

🔻 قیمت دلار در مقطعی از امسال تا ۶ برابر افزایش یافت. با کاهش قیمت اما دلار همچنان ۳ برابر بیشتر از گذشته قیمت دارد اما بر اساس آخرین آمار نرخ مسکن ۹۱ درصد رشد داشته یعنی حتی به ۱۰۰ درصد نرسیده است پس نباید انتظار داشته باشیم وقتی دلار ۳ برابر شده مسکن که هنوز یک برابر نشده هم قیمتش کاهش یابد. بی‌ثباتی اقتصادی عامل اصلی است تا مردم را به سمت معامله مسکن سوق دهد چون مسکن اصلی‌ترین سرمایه‌ای است که بخاطر وابستگی به زمین ثبات دارد. از نظر مردم مسکن مهمترین عامل پایداری و امنیت پذیری سرمایه است.

🔻 مسکن در ایران ابزار سوداگرانه است و غیر ممکن است که با کاهش قیمت‌ها قیمت مسکن هم کاهش یابد. در واقع مسکن بر اثرتورم جانبی برای مردم افزایش درآمد ایجاد می‌کند. تنها راهی که ممکن است موجب کاهش قیمت مسکن شود افزایش ساخت با قیمت مناسب است که این راهکار هم با توجه به شرایط اقتصادی کشور قابلیت اجرا ندارد. ساخت و عرضه مسکن به میزان گسترده قیمت‌ها را تعدیل می‌کند.

 

.jpg - کاهش قیمت دلار مسکن را ارزان نمی‌کند

درباره‌ی محسن صادقی

سلام من محسن صادقی هستم مدرس و معامله گر بازارهای مالی بین المللی، خیلی خوشحال میشم که بتوانم دانش خودم را در زمینه بازار فارکس به شما منتقل کنم. جهت شرکت در کلاس های آموزش فارکس با ما تماس بگیرید. 4020-169-0936

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش خصوصی و پیشرفته فارکس
0936-169-4020
آموزش خصوصی فارکس
0936-169-4020