خانه / بورس / گزارش دادوستدهای روز سه‌شنبه بازار سهام ۲ بهمن ۹۷

گزارش دادوستدهای روز سه‌شنبه بازار سهام ۲ بهمن ۹۷

شرکت‌های خودوریی: در میان نمادهای خودرویی نیز پارس خودرو همچنان با عرضه سنگین از سوی سهامدار عمده روبرو شد. سایپا به عنوان سهامدار عمده «خپارس» در حالی از ابتدای هفته جاری اقدام به عرضه‌‌های قابل‌توجه در این نماد کرد که این روند را در معاملات امروز نیز ادامه داد؛ به‌طوری‌که این حقوقی در جریان معاملات سه روز ابتدایی هفته حدود ۶۰۰میلیون سهم را از پرتفوی خود خارج کرد. این حقوقی در معاملات امروز نیز ۱۹۰میلیون سهم دیگر را واگذار کرد. این در حالی است که قطعات اتومبیل ایران با خرید ۱٫۵میلیون سهم از سوی سرمايه‌گذاري سمند روبه‌رو شد.

شرکت‌های فولادی: در میان نمادهای فولادی نیز سرمايه‌گذاري صدرتاءمين به عنوان سهامدار عمده در نماد فولاد مبارکه اصفهان استراتژی متفاوتی در پیش گرفت. این حقوقی که در ۲روز گذشته بیش از ۱۲۵میلیون سهم را عرضه کرده بود، امروز در نقش خریدار ظاهر شد و بیش از ۹۰میلیون سهم را خریداری کرد.

در این گروه فولاد خوزستان نیز شاهد خرید سهم از سوی دو  سهامدار عمده بود؛ سرمايه‌گذاري سامان مجد به‌همراه صندوق سرمايه‌گذاري گنجينه زرين شهر در مجموع حدود یک میلیون سهم را خریداری کردند.

اما در مقابل فروسيليس‌ ايران‌ با عرضه از سوی سهامدار عمده مواجه شد. در حالی  ۲ میلیون سهم توسط سهامدار حقیقی بالای یک درصدی به فروش رفت که شركت كارآفرينان صنعت ذوب فلزات به عنوان دیگر حقوقی فعال در «فروس» ، بیش از ۱۴میلیون سهم را واگذار کرد.

شرکت‌های سیمانی: نمادهای سیمانی نیز از دیگر نمادهای بازار امروز بودند که خرید و فروش‌های متعددی را از سوی سهامداران عمده تجربه کردند. در نماد سیمان خوزستان در حالی صندوق سرمايه‌گذاري آواي ثروت كيان و مديريت سرمايه كيان اقدام به خرید سهم کرده و در مجموع ۳۰۰هزار سهم را به پرتفوی خود افزودند که سيمان سپاهان در نقش فروشنده ظاهر شد. بر این اساس ۲۰۰هزار سهم را واگذار کرد.

در همین راستا سیمان فارس و خوزستان نیز با عرضه ۲میلیون سهم توسط سرمايه‌گذاري سيمان تامين مواجه شد. عرضه ۷۰۰هزار سهم سیمان صوفیان توسط سيمان فارس نو و فروش ۲میلیون سهم سیمان ارومیه توسط سرمايه‌گذاري سيمان تامين از جمله دیگر عرضه‌های سیمانی در بازار امروز بود.

شرکت‌های پالایشی: رصد خرید و فروش‌های صورت گرفته در نمادهای پالایشی نیز نشان از آن دارد که پالایش نفت بندرعباس،تهران و تبریز با خرید سهم از سوی سهامدار عمده روبه‌رو شدند. به‌طوری‌که در هر کدام از سه نماد مزبور صندوق سرمايه‌گذاري گنجينه زرين شهر به خرید سهم پرداخت. جمع‌آوری ۴۰۰هزار سهم توسط «شبندر»، ۳۰۰هزار سهم «شتران»  و ۲۰۰هزار سهم «شبریز» از جمله این خریدها بود.

بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری: در بازار روز سه‌شنبه توجه زیادی به خرید سهام بانکی‌ها شد. خرید و فروش‌های صورت گرفته موجب شد حدود ۱۳میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی معامله‌گران خرد منتقل شود. بیشترین خرید حقیقی‌ها در نماد بانک تجارت بود که با انتقال ۱۶٫۵میلیارد تومان نقدینگی به سبد سهامداران حقیقی «وتجارت» همراه شد. در این میان به دنبال تقاضای بالای سهامداران خرد، حقوقی بانک تجارت یعنی صندوق سرمايه‌گذاري بازارگرداني تجارت ايران به عرضه سهم پرداخت. به این ترتیب ۵۰میلیون سهم توسط این سهامدار عمده عرضه شد. بانک صادرات نیز دیگر نمادی بود که با استقبال سهامداران خرد روبه‌رو شد؛ به‌طوری‌که ۵٫۶میلیارد تومانی نقدینگی به پرتفوی حقیقی‌های این بانک منتقل شد.

در مقابل سهامداران عمده در نمادهای بانکی بیشترین خرید را در نماد بانک ملت داشتند که با خالص خرید ۶٫۴میلیارد تومانی این گروه همراه شد. در این میان ۵میلیون سهم مزبور توسط صندوق سرمايه‌گذاري بازارگرداني ملت خریداری شد. سرمايه‌گذاري تامين آتيه مسكن نیز به عنوان سهامدار عمده در بانک خاورمیانه، ۲۰۰هزار سهم مزبور را خریداری کرد.

 

منبع خبر: دنیای بورس

درباره‌ی محسن صادقی

سلام من محسن صادقی هستم مدرس و معامله گر بازارهای مالی بین المللی، خیلی خوشحال میشم که بتوانم دانش خودم را در زمینه بازار فارکس به شما منتقل کنم. جهت شرکت در کلاس های آموزش فارکس با ما تماس بگیرید. 4020-169-0936

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش خصوصی و پیشرفته فارکس
0936-169-4020
آموزش خصوصی فارکس
0936-169-4020