خانه / بورس / بازار بورس تهران تحت تاثیر قیمت‌های جهانی

بازار بورس تهران تحت تاثیر قیمت‌های جهانی

رسیدن بهای فلزات به حد نصاب‌های جدید مهم‌ترین‌ انگیزه افزایش تقاضا در بازار سهام بود. رشد بهای مس به مرز ۶هزار و ۲۰۰دلار در هر تن و بهای روی به مرز ۲هزار و ۸۰۰دلار و سرب به ۲هزار و ۱۱۴دلار موجب شد تا نمادهای تولید‌کننده این فلزات از جمله باما، توسعه معادن روی، کالسیمین و ملی مس با رشد قیمت همراه شوند. بورس اوراق بهادار تهران پس از چند هفته رشد شرکت‌های کوچک، سرانجام روز گذشته تحت تاثیر افزایش بهای جهانی نفت و مواد خام شاهد بازگشت شرکت‌های بزرگ بود.

در بازار تقویت بهای جهانی فولاد و مس سبب شد تا نمادهای وابسته به این بخش شاهد رشد قیمتی باشند و در مقابل شرکت‌های کوچک رو به کاهش قیمت بگذارند. در این شرایط با رشد قیمت سهام تولیدکنندگان فلزات، دیروز شاخص کل توانست به رشد ۳۵۱واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) دست یابد. این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن دیروز افت اندکی را تجربه کرد. این نماگر دیروز با کاهش ۰۳/ ۰ درصد مواجه شد.

در گروه معدنی دیروز سه شرکت میدکو، تامین مواد اولیه صبانور و گل گهر شاهد افتتاح رسمی طرح‌های خود در دهه فجر بودند. در نخستین مراسم مدیرعامل شرکت فروسیلیس غرب پارس در حاشیه بهره‌برداری از این طرح، به «ایرنا» گفت: طرح توسعه این شرکت با اعتباری حدود یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در شهرک صنعتی جوکار اجرا شد. در مجموع بازار دیروز بازاری متعادل با رویکردی مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۴۷۰میلیارد تومان و در فرابورس به ۵۱۸میلیارد تومان رسید.

در گروه فلزی لامیران از برنامه افزایش سرمایه ۲۳۳ درصدی از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران خبر داد. به این ترتیب «فلامی» بنا به پیشنهاد هیات‌مدیره در نظر دارد سرمایه خود را از ۶ به ۲۰ میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت حاضر در بازار دوم معاملات بورس از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی و جهت خرید و نصب ماشین‌آلات تولید و بسته‌بندی انواع تیغ صورت خواهد گرفت.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

درباره‌ی محسن صادقی

جهت هماهنگی برای ثبت نام کلاس های آموزش فارکس می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید ۰۹۳۶۱۶۹۴۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 12 =