خانه / آموزش / تفاوت بازار آتی و سهام

تفاوت بازار آتی و سهام

تفاوت بازار آتی و سهام

ابتدا باید بدانیم که بازار اوراق بهادار تحت مدیریت شرکت بورس اواراق بهادار بوده و بازاری نقد محسوب می‌شود. بورس اوراق بهادار تهران دارای دو بازار اول و دوم است که توضیحات آن ارائه شده است. بازار آتی تحت مدیریت شرکت بورس کالا بوده و یکی از ابزارهای بازار اوراق مشتقه به‌شمار می‌آید.در بازار بورس اوراق بهادار سهام انواع شرکت‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد، در حالی که در بازار آتی، کالاهایی نظیر سکه تمام در سررسیدهای مختلف میان سرمایه‌گذاران داد و ستد می‌شود.
با این مقدمه، در ادامه به بیان تفاوت‌های این دو بازار خواهیم پرداخت.

کارمزد معاملات
قیمت پایانی و قیمت تسویه
گره معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام
عرضه اولیه سهام و سررسید جدید در بازار آتی
انتخاب کارگزار در بازار آتی و بازار سهام
میزان معاملات مشتریان حقیقی و حقوقی در بازار آتی سکه و بازار سهام
ساعت و مدت جلسه معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام
زمان اعمال کارمزد و سود (زیان) معاملات به حساب مشتری
درخواست برداشت وجه
مقایسه حسابهای بانکی در بازار آتی سکه و سهام
مقایسه سررسید و نماد معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام
مقایسه حداقل تغییر قیمت
جمع بندی

 کارمزد معاملات

معاملاتی که در بورس اوراق بهادار و آتی انجام می‌شود، هر کدام دارای کارمزد است. اما تفاوت‌هایی در این کارمزد وجود دارد.

کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه, اوراق بهادار, تفاوت سهام و آتی, کارمزد سهام, کارمزد آتی, قیمت پایانی, قیمت تسویهکارمزد معاملات آتی سکه برای هر قرارداد خرید یا فروش برابر ۳۰,۰۰۰ ریال (۳,۰۰۰ تومان) است. اما کارمزد معاملات سهام و حق تقدم آن برای هر خرید برابر با ۰٫۴۸۶ درصد ارزش معامله و برای فروشنده  برابر با ۰٫۵۲۹ درصد ارزش معامله است (در معاملات اوراق بهادار، درصد کارمزد متعلقه بسته به نوع اوراق متفاوت خواهد بود).

در معاملات آتی سکه کارمزد برای خریدار و فروشنده یکسان می باشد در حالیکه در سهام کارمزد خریدار کمتر از کارمزد فروشنده می باشد.

کارمزد معاملات آتی سکه مقداری ثابت است که با افزایش حجم معاملات نیز مقدار آن به ازای هر قرارداد ثابت می‌ماند. اما کارمزد معاملات سهام به صورت درصدی از ارزش معاملات است که با افزایش ارزش معاملات، میزان کارمزد نیز افزایش می یابد. یعنی در معاملات سهام با تغییر در حجم یا قیمت معامله یا هر دو مقدار کارمزد تغییر خواهد کرد ولی در معاملات آتی سکه کارمزد یک قرارداد در قیمت‌های مختلف یکسان است و با افزایش حجم معامله کارمزد به صورت درصدی از ارزش معامله محاسبه نمی‌شود.

به معاملات آتی سکه هیچ‌گونه مالیاتی تعلق نمی‌گیرد ولی در معاملات سهام، ۰٫۵ درصد ارزش معامله به عنوان مالیات از فروشنده اخذ می‌گردد.

کارمزد معاملات آتی کالا بین کارگزار، شرکت بورس کالا و سازمان بورس و اوراق بهادار تقسیم می‌شود در حالیکه کارمزد معاملات سهام بین کارگزار،شرکت بورس و اوراق بهادار، سازمان بورس  اوراق بهادار، شرکت سپرده گذاری ، شرکت فناوری و اداره مالیات تقسیم می‌گردد. جدول زیر بیان‌کننده سهم هر شرکت از کارمزد معاملات است:

کارمزد خرید و فروش سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران کارمزد خرید و فروش هر قرارداد آتی در بورس کالا
شرح کارمزد خرید فروش جمع شرح کارمزد خرید (ریال) فروش (ریال) جمع (ریال)
کارمزد کارگزاران %۰٫۴ %۰٫۴ %۰٫۸ کارمزد کارگزاران ۱۶,۰۰۰ ۱۶,۰۰۰ ۳۲,۰۰۰
کارمزد بورس %۰٫۰۳۲ %۰٫۰۴۸ %۰٫۰۸ کارمزد شرکت بورس ۱۰,۰۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۲۰,۰۰۰
کارمزد سپرده‌گذاری %۰٫۰۱۲ %۰٫۰۱۸ %۰٫۰۳ حق نظارت سازمان ۴,۰۰۰ ۴,۰۰۰ ۸,۰۰۰
کارمزد مدیریت فناوری %۰٫۰۱ %۰٫۰۱۵ %۰٫۰۲۵ مالیات ۰ ۰ ۰
حق نظارت سازمان %۰٫۰۳۲ %۰٫۰۴۸ %۰٫۰۸ جمع کل ۳۰,۰۰۰ ۳۰,۰۰۰ ۶۰,۰۰۰
مالیات ۰ %۰٫۵ %۰٫۵
جمع کل %۰٫۴۸۶ %۱٫۰۲۹ %۱٫۵۱۵

قیمت پایانی و قیمت تسویه

کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه, اوراق بهادار, تفاوت سهام و آتی, کارمزد سهام, کارمزد آتی, قیمت پایانی, قیمت تسویهقیمت پایانی در بازار سهام که ملاک دامنه نوسان روز بعد است، در بازار آتی تحت عنوان قیمت تسویه شناخته می شود.

قیمت پایانی هر سهم براساس میانگین موزون قیمت سهم در طول یک جلسه معاملاتی، تعیین می گردد، قیمت تسویه هر سرسید در بازار آتی بر اساس میانگین موزون قیمت معاملات انجام شده آن سررسید طی یک جلسه معاملاتی است.

در بازار سهام چنانچه حجم معاملات کمتر از حجم مبنا باشد، قیمت پایانی بر حسب میزان معاملات انجام شده تعدیل می‌شود.

در بازار آتی چنانچه حجم معاملات نیم ساعت پایانی مساوی یا بیشتر از ۲۰ درصد حجم کل معاملات جلسه معاملاتی باشد آنگاه قیمت تسویه  بر اساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در نیم ساعت پایانی محاسبه می‌شود. اما اگر حجم معاملات در نیم ساعت پایانی کمتر از ۲۰ درصد حجم کل معاملات باشد قیمت تسویه  بر اساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در یک ساعت پایانی جلسه معاملاتی محاسبه می‌شود به شرطی که حجم معاملات در یک ساعت پایانی بیش از ۲۰ درصد حجم کل معاملات انجام شده باشد. در غیر این صورت میانگین موزون قیمت کل معاملات انجام شده طی جلسه معاملاتی، ملاک محاسبه قیمت تسویه قرار می‌گیرد.

در هر دو بازار قیمت پایانی (قیمت تسویه) ممکن است برابر با آخرین قیمت معامله شده و یا متفاوت از آخرین قیمت معامله شده باشد.

در بازار آتی از قیمت تسویه علاوه بر تعیین دامنه نوسان روز بعد، برای محاسبه سود و زیان روزانه توسط سیستم معاملاتی نیز استفاه می‌شود، در حالیکه در بازار سهام این‌گونه نیست.

عرضه اولیه سهام و سررسید جدید در بازار آتی

در عرضه اولیه سهام جدید در بورس ابتدا کشف قیمت صورت می‌پذیرد که طی آن معامله‌گران اجازه ورود سفارش را ندارند و کشف قیمت از طریق استیشن‌های کارگزاری‌ها (ایستگاه‌های معاملاتی) و براساس سهمیه از پیش تعیین شده برای هر استیشن بدست می‌آید. سپس طی پیغام ناظر بازار، سهمیه معامله‌گران برخط و زمان عرضه اعلام می‌گردد. از آنجایی که قبلا کشف قیمت انجام شده، سرمایه‌گذاران در قسمت قیمت، نرخ را وارد کرده سپس در قسمت تعداد سهمیه تعلق گرفته را وارد می‌نمایند.

در بازار آتی در تاریخ معینی سررسید جدیدی به بازار آتی ارائه می‌شودکه به طور معمول، بیشترین نوسانات را به خود اختصاص خواهد داد؛ چون دورترین سررسید خواهد بود. در روز بازگشایی سررسیدهای آتی محدودیتی برای معامله‌گران آنلاین وجود ندارد و فرایند کشف قیمت با مشارکت مشتریان آنلاین و ایستگاه‌های معاملاتی انجام می‌شود. خریداران حقوقی و حقیقی در یک طرف و فروشندگان حقوقی و حقیقی در طرف دیگر قرارخواهند گرفت و با مچ شدن قیمت ها اولین معاملات آغاز می‌گردد.

معمولا ۵ روز  قبل از بسته شدن سررسید ماه جاری، سررسید جدید بازگشایی می‌شود که بورس کالا، سه روز کاری قبل از بازگشایی سررسید جدید در سایت خود اطلاعیه آن را منتشر می‌کند.

 انتخاب کارگزار در بازار آتی و بازار سهام

کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه, اوراق بهادار, تفاوت سهام و آتی, کارمزد سهام, کارمزد آتی, قیمت پایانی, قیمت تسویهدر بازار سهام مشتری می‌تواند با یک کد بورسی نزد کارگزاران مختلف حساب معاملاتی داشته باشد. یعنی در یک زمان این امکان را دارد تا مشتری چند کارگزاری باشد و برای خرید سهام از طریق هر یک از آن‌ها اقدام نماید. تنها باید به این نکته دقت داشت که در سامانه جدید معاملات دارایی سهامداران، هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار گرفته که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود و سهامدار می‌تواند دارایی سهامش را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی  به فروش رساند. بنابراین سهامداران می‌توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند ولی امکان فروش ان را تنها از طریق کارگزار ناظر خود خواهند داشت.

در معاملات اوراق بهادار، کارگزار ناظر در یک نماد معاملاتی، کارگزاری است که آن نماد برای بار اول از آن کارگزاری خرید شده است یا سرمایه‌گذار با انتخاب خود، آن کارگزاری را ناظر نماد مورد نظر معرفی کرده است.

براساس ماده ۸ دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی، بورس این اختیار را دارد تا در مورد تعداد کارگزارانی که یک مشتری می‌تواند از طریق آنها معامله کند، محدودیت تعیین کند. درحال حاضر هر مشتری بازار آتی صرفاً می‌تواند از طریق یک کارگزاری اقدام به کدگیری نموده و معاملات خود را از طریق سامانه معاملاتی یک کارگزاری انجام دهد. در صورتی که مشتری قصد همکاری با کارگزاری دیگری را داشته باشد، می‌تواند کد آتی خود را به شرط آنکه موقعیت باز نداشته باشد، از کارگزاری مبدا به کارگزاری مقصد (جدید) انتقال دهد.

میزان معاملات در بازار آتی سکه و بازار سهام

در طول زمان معاملات بازار سهام، میزان معاملات انجام شده مشتریان حقیقی و حقوقی به تفکیک قابل مشاهده است. برای این منظور در مدت جلسه معاملاتی می‌توان به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس http://www.tsetmc.com مراجعه نمود.

اما در مدت جلسه معاملاتی بازار آتی، امکان تشخیص میزان سهم مشتریان حقیقی و حقوقی وجود ندارد و برای اطلاع از آن می‌توان پس از پایان جلسه معاملاتی با مراجعه به بخش آمار معاملات سایت بورس کالا به نشانی http://www.ime.co.ir/fut-report.html ازاین آمار مطلع شد.

ساعت و مدت جلسه معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام

در این بخش تفاوت‌هایی در زمان شروع و پایان جلسه معاملاتی، روزهای معاملاتی، مدت زمان هر جلسه و همینطور تقسیم‌بندی جلسه معاملاتی وجود دارد.

جلسه معاملاتی در بازار آتی از روز  شنبه تا پنجشنبه دایر بوده و در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی این بازار تعطیل است. اما در بازار سهام جلسه معاملاتی در روزهای شنبه تا چهارشنبه برقرار بوده و بازار سهام روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیلات رسمی بسته است. در بازار آتی سکه روزهای شنبه تا چهارشنبه شروع جلسه معاملاتی از ساعت ۱۰:۳۰ و  پایان آن ساعت ۱۹:۰۰ است. همچنین در روزهای پنجشنبه نیز این بازار از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۶:۰۰ برقرار است. جلسه معاملاتی در بازار سهام روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹:۰۰ آغاز شده و تا ساعت ۱۲:۳۰ ادامه دارد.

دوره پیش گشایش در بازار آتی سکه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ساعت ۱۰:۳۰  و ، در بازار سهام از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹:۰۰ است .

در حال حاضر طول جلسه معاملاتی بازار آتی سکه برای روزهای شنبه تا چهارشنبه هشت ساعت و نیم و در بازار سهام سه ساعت و نیم است.

جلسه معاملاتی در بازار آتی شامل ۴ دوره (مرحله) به شرح زیر است:

۱۰:۳۰-۱۰:۰۰ دوره پیش گشایش. راس ساعت ۱۰:۳۰ مرحله گشایش. ۱۸:۵۵-۱۰:۳۰ دوره حراج پیوسته. ۱۹:۰۰-۱۸:۵۵ دوره پایانی.

جلسه معاملاتی در بازار سهام شامل ۳ دوره (مرحله) به شرح زیر است:

۰۹:۰۰-۰۸:۳۰ دوره پیش گشایش. راس ساعت ۰۹:۰۰ مرحله گشایش. ۱۲:۳۰-۰۹:۰۰ دوره حراج پیوسته.

بنابراین در بازار آتی سکه یک دوره اضافه به نام دوره پایانی است که ۵ دقیقه آخر بازار را شامل می‌شود و برای جلوگیری از ایجاد هیجانات کاذب در لحظات انتهایی بازار طراحی شده است.

جلسات معاملاتی در بازار آتی سکه به زودی تا ساعت ۲۲:۰۰ و پس از آن تا ساعت ۲۴:۰۰ ادامه خواهد داشت.

 زمان اعمال کارمزد و سود (زیان) معاملات به حساب مشتری

کارمزد معاملات اوراق بهادار، به محض وقوع معامله (خرید یا فروش) اعمال می‌شود. اما در بازار آتی سکه، کارمزد معاملاتی که طی یک جلسه معاملاتی انجام می‌شود، تا پایان آن جلسه، از حساب مشتری کسر نمی‌شود و پس از پایان بازار و انجام عملیات تسویه کلیه کارمزدهای معاملات آن روز به حساب مشتری منظور خواهد شد.

در بازار آتی سکه، سود یا زیان معاملات انجام شده طی یک جلسه معاملاتی، در صورت داشتن موقعیت تعهدی باز بر اساس قیمت تسویه بصورت علی الحساب، پس از اتمام جلسه معاملاتی به حساب عملیاتی مشتری واریز و یا از آن برداشت می شود. در صورت آفست شدن (Offset) معامله در طول روز پس از اتمام جلسه معاملاتی، واریز یا برداشت مبلغ مورد نظر درحساب عملیاتی مشتری واریز  به صورت قطعی منظور می گیرد. یعنی محاسبه سود و زیان در این بازار به صورت روزانه انجام می‌شود.

اما در بازار سهام سود و یا زیان یک معامله به محض فروش آن محقق می شود. یعنی سود یا زیان معامله زمانی شناسایی می‌شود که مشتری سهم خود را می‌فروشد و مادامی که سهم خود را داشته باشد سود و زیانی محقق نخواهد شد، اما ارزش سبد دارایی اش با افزایش یا کاهش قیمت سهم تغییر می‌کند.

درخواست برداشت وجه

 در حال حاضر در بازار آتی سکه تقاضای انتقال وجه به صورت تلفنی انجام می‌گیرد و امکان درخواست انتقال وجه به صورت آنلاین مقدورنیست. در حالیکه در بازار سهام درخواست انتقال وجه به صورت آنلاین وجود دارد.

در بازار آتی سکه پس از درخواست انتقال وجه، یک روز کاری پس از زمان درخواست انتقال وجه (T+1) مبلغ مورد نظر به حساب مشتری واریز می‌شود. این زمان در بازار اوراق بهادار برای سهام پس از سه روز کاری از زمان فروش سهام است (T+3 ). یعنی تسویه فروش سهم وحق تقدم آن ۳ روز کاری و اوراق مشارکت ۱ روز کاری پس از تاریخ فروش این اوراق انجام می‌گیرد.

در بازار آتی سکه، هر روز می‌توان برای سود علی‌الحساب واریز شده به حساب در اختیار بورس، درخواست انتقال وجه داد. در حالیکه در بازار سهام تا زمانیکه سهم فروخته نشود و سود محقق نشود نمی‌توان درخواست انتقال وجهِ سود را داد.

مقایسه حسابهای بانکی در بازار آتی سکه و سهام

در بازار آتی سکه، مشتری برای افتتاح حساب بانکی، تنها دو گزینه بانک سامان و بانک ملت را پیش رو دارد. در حالیکه در بازار سهام، مشتری می‌تواند حساب مربوط به هر بانکی را برای دریافت پول خود معرفی کند.

فقط در صورتی که مشتری مایل باشد که حساب بانکی را به سامانه معاملات برخط سهام خود متصل کند، لازم است تا حساب بانک ملت یا سامان را معرفی نماید.

در بازار آتی سکه مشتری حتما باید دو حساب، یکی در اختیار بورس (عملیاتی) و دیگر حساب شخصی (پشتیبان) داشته باشد. در حالی‌که در بازار سهام یک حساب بانکی کفایت می‌کند.

در بازار آتی سکه برای افتتاح حساب در اختیار، مشتری باید فرم معرفی حساب توسط کارگزاری را نزد بانک ببرد. اما در شرایط عادی بازار سهام الزامی به ارائه فرم معرفی حساب وجود ندارد. مگر آنکه مشتری بخواهد حساب بانک ملت خود را به حساب معاملات برخط سهام متصل نماید.

در حال حاضر بروزرسانی حساب بانکی در اختیار بورس در بازار آتی سکه توسط کارگزار انجام می شود درحالیکه بروزرسانی حساب در بازار سهام توسط مشتری امکان پذیر است.

مقایسه سررسید و نماد معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام

 بازار سرمایه بازاری است که ابزارهای مالی بلند مدت با سررسید بیش از یکسال یا بدون سررسید در آن مورد معامله قرار می گیرد در صورتیکه تاریخ سررسید قراردادهای آتی بر روی یک کالا به صورت استاندارد و مشخص توسط بورس تعیین میشود و فقط برای سررسیدهای معینی که تعیین شده امکان انجام معاملات آتی وجود دارد.

 به طور مثال در قراردادهای آتی سکه طلا در  بورس کالا سررسید قراردادها پایان تمامی ماههای سال می باشد(درحال حاضر سررسید ماه های زوج بر روی تابلو قرار دارد).

♦️ قراردادهای آتی پس از تاریخ سررسید منقضی شده و از تابلو معاملاتی برای همیشه حذف می شوند در حالیکه  نمادهای بورسی هنگام مجمع عمومی فوق العاده و … بسته شده و پس از مشخص شدن نتیجه مجددا به تابلو معاملاتی باز می گردند.

♦️در بازار آتی سکه، خریدار پس از سررسید و تحویل سکه مالک سکه می شود. در حالیکه در بازار سهام خریدار به محض خرید سهم مالک آن سهم به شمار می رود.

♦️در بازار آتی سکه پس از سررسید قرارداد دارندگان موقعیت تعهدی باز وارد فرایند تحویل می شوند در حالیکه در بازار سهام  سررسید و فرایند تحویل وجود دارد.

مقایسه حداقل تغییر قیمت

در بازار آتی سکه بر اساس دستورالعمل بورس کالا، حداقل تغییر قیمت برابر با ۵۰۰ تومان است. درحالی‌که در بازار سهام حداقل تغییر قیمت ۱ ریال است.

برای تغییر حداقلی در قیمت سفارش، در بازار آتی سکه می‌بایست ۵۰۰ تومان به قیمت سفارش خود اضافه یا کم کرد. درحالی‌که در بازار سهام، برای تغییر حداقلی در قیمت سفارش، می‌توان یک ریال، یک ریال به قیمت سفارش اضافه یا کم کرد.

در بازار آتی سکه تنها قیمت‌های مضربی از ۵۰۰ را می‌توان به‌عنوان قیمت سفارش خود (در بازه قیمت های مجاز) در نظر گرفت. درحالی‌که در بازار سهام تمامی اعداد طبیعی به‌عنوان قیمت سفارش (در بازه قیمت های مجاز) می‌تواند انتخاب شود.

به‌عنوان‌مثال: کمترین میزان تغییر سفارشی به قیمت ۱۱۹۳۰۰۰۰ ریال بدین‌صورت است که یا میتوان آن را به ۱۱۹۳۵۰۰۰ افزایش داد و یا به ۱۱۹۲۵۰۰۰ کاهش داد. درواقع نمی‌توان آن را به قیمت‌های  ۱۱۹۳۱۰۰۰ یا ۱۱۹۲۹۰۰۰ افزایش یا کاهش داد.

جمع بندی

بازار اوراق بهادار و آتی کالا شباهت‌ها و اختلافاتی با هم دارند که دانستن این شباهت‌ها و اختلافات امکان مقایسه این دو بازار را برای سرمایه‌گذاری آگاهانه فراهم می‌کند. هدف از این مقایسه، برتری یک بازار به دیگری نیست، بلکه هدف آشنایی باهر دو بازار و توجه به نکات موجود در آن‌ها است. در هر دو بازار با مفاهیمی نظیر کارمزد، قیمت، گره معاملاتی و غیره مواجه هستیم، اما در این مطلب اختلافات موجود در این مفاهیم توضیح داده شده است. به عنوان مثال گره معاملاتی در بازار آتی در اثر بروز دو اتفاق همزمان رخ خواهد دارد، حال آنکه در بازار سهام نیاز نیست تا دو اتفاق همزمان رخ دهد تا سهم وارد گره معاملاتی شود.

درباره‌ی محسن صادقی

جهت هماهنگی برای ثبت نام کلاس های آموزش فارکس می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید ۰۹۳۶۱۶۹۴۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 9 =