خانه / فارکس / اخبار / آیا قیمت مس یکبار دیگر به قیمت ۷ هزار دلار می‌رسد

آیا قیمت مس یکبار دیگر به قیمت ۷ هزار دلار می‌رسد

آلومینیوم

در حال حاضر فعالان بازار فلزات بر این گمان هستند که توافق روسای جمهور آمریکا و چین در ماه دسامبر ۲۰۱۸ برای تداوم مذاکرات تجاری می‌تواند از طریق به تعویق انداختن تنش‌های احتمالی و همچنین رسیدن به توافقی جامع میان طرفین منجر به بهبود روند رشد اقتصاد جهانی در سال جدید میلادی شود. در حالی که این رویداد به بهبود تقاضا برای تمام فلزات پایه منجر خواهد شد، وضعیت پیش روی عرضه آلومنیوم می تواند این تاثیر مثبت را خنثی کند.

نگرانی از سمت عرضه دو شرکت Rusal و Alunorte در سال گذشته میلادی حمایت مناسبی را از قیمت آلومینیوم به عمل آورد. اما هم اکنون مشکلات عرضه این دو شرکت در حال رفع شدن است. در عین حال پیش بینی می‌شود با افزایش انعطاف در اجرای برنامه کاهش زمستانی تولید در چین، شاهد تعطیلی تعداد کمتری از واحدهای ذوب آلومینیوم در این کشور به دلایل زیست محیطی باشیم.

همچنین افزایش ملموس جریان ورودی آلومینیوم به انبارهای بازار فلزات لندن در ماه نوامبر گذشته نشان داد که در خارج از بازار لندن ذخایر مازاد این محصول وجود دارد. در عین حال سطح ذخایر آلومینیوم در بازار آتی شانگهای نیز با نرخ بسیار کندی در حال کاهش است.

با در نظر گرفتن این شرایط باید گفت که بازار آلومینیوم تاکنون تاثیر افزایش عرضه احتمالی این محصول در سال ۲۰۱۹ میلادی را در قیمت لحاظ نکرده و بنابراین احتمال کاهش قیمت آلومینیوم در ماه های پیش‌رو دور از ذهن نیست.

مس

پس از عملکرد ضعیف مس در بخش اعظمی از سال ۲۰۱۸ میلادی به تبع نگرانی‌های موجود بر سر جنگ تجاری آمریکا و چین، انتظار می‌رود که به تدریج فعالان بازار مس توجه بیشتری به عوامل بنیادی قوی بازار این محصول نشان دهند. در این میان اگر دو اقتصاد بزرگ جهان بتوانند در سال جدید میلادی به توافق تجاری دست یابند، تمرکز فعالان بازار بر این عوامل بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

از جمله عوامل بنیادی تاثیرگذار بر بازار مس می‌توان به تداوم روند نزولی موجودی انبار این محصول در بازارهای معاملاتی و تعطیلی زنجیره‌ای برنامه‌ریزی نشده تعدادی از واحدهای ذوب و فرآوری اشاره کرد. با وجود اتمام روند قوی تجدید موجودی انبار از سوی مصرف کنندگان مس در چین در فصل سوم سال ۲۰۱۸ میلای، باز هم محدودیت عرضه این محصول در بازار مشهود است.

با در نظر گرفتن احتمال کاهش تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و همچنین تداوم روند محدودیت عرضه مس به بازارهای جهانی، می‌توان نسبت به عملکرد قوی مس در سال ۲۰۱۹ میلادی امیدوار بود و در این میان سناریوی خوش بینانه برای این محصول، رسیدن قیمت به میانگین ۷ هزار دلار است.

 

منبع خبر: دنیای بورس

درباره‌ی محسن صادقی

جهت هماهنگی برای ثبت نام کلاس های آموزش فارکس می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید ۰۹۳۶۱۶۹۴۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =