بازار بورس تهران تحت تاثیر قیمت‌های جهانی

رسیدن بهای فلزات به حد نصاب‌های جدید مهم‌ترین‌ انگیزه افزایش تقاضا در بازار سهام بود. رشد بهای مس به مرز ۶هزار و ۲۰۰دلار در هر تن و بهای روی به مرز ۲هزار و ۸۰۰دلار و سرب به ۲هزار و ۱۱۴دلار موجب شد تا نمادهای تولید‌کننده این فلزات از جمله باما، توسعه معادن روی، کالسیمین و ملی مس با رشد قیمت همراه شوند. بورس اوراق بهادار تهران پس از چند هفته رشد شرکت‌های کوچک، سرانجام روز گذشته تحت تاثیر افزایش بهای جهانی نفت و مواد خام شاهد بازگشت شرکت‌های بزرگ بود.

در بازار تقویت بهای جهانی فولاد و مس سبب شد تا نمادهای وابسته به این بخش شاهد رشد قیمتی باشند و در مقابل شرکت‌های کوچک رو به کاهش قیمت بگذارند. در این شرایط با رشد قیمت سهام تولیدکنندگان فلزات، دیروز شاخص کل توانست به رشد ۳۵۱واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) دست یابد. این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن دیروز افت اندکی را تجربه کرد. این نماگر دیروز با کاهش ۰۳/ ۰ درصد مواجه شد.

در گروه معدنی دیروز سه شرکت میدکو، تامین مواد اولیه صبانور و گل گهر شاهد افتتاح رسمی طرح‌های خود در دهه فجر بودند. در نخستین مراسم مدیرعامل شرکت فروسیلیس غرب پارس در حاشیه بهره‌برداری از این طرح، به «ایرنا» گفت: طرح توسعه این شرکت با اعتباری حدود یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در شهرک صنعتی جوکار اجرا شد. در مجموع بازار دیروز بازاری متعادل با رویکردی مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۴۷۰میلیارد تومان و در فرابورس به ۵۱۸میلیارد تومان رسید.

در گروه فلزی لامیران از برنامه افزایش سرمایه ۲۳۳ درصدی از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران خبر داد. به این ترتیب «فلامی» بنا به پیشنهاد هیات‌مدیره در نظر دارد سرمایه خود را از ۶ به ۲۰ میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت حاضر در بازار دوم معاملات بورس از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی و جهت خرید و نصب ماشین‌آلات تولید و بسته‌بندی انواع تیغ صورت خواهد گرفت.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت سیگنال فارکس

بصورت رایگان در ایمیل شما
عضویت 
close-link
اشتراک
عضویت

سیگنال رایگان فارکس

با وارد کردن ایمیل خود ما سیگنال های فارکس را به رایگان برای شما ارسال می کنیم
close-link
کلاس های ویدیو کنفرانس (وبینار) آموزش فارکس
close-image