در مورد حق تقدم چه می دانیم

در مورد حق تقدم چه می دانیم

حق تقدم همانطور که می دانید هنگامی که یک شرکت افزایش سرمایه می دهد،به نسبت درصد افزایش سرمایه تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا می کند. حال به دلیل اینکه سهامداران یک شرکت خواهان حفظ حقوق و منافع خود در شرکت هستند این انتظار را دارند که بعد از افزایش سرمایه شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه حفظ بکنند. به همین دلیل براساس قانون تجارت این حق برای سهامداران شرکت در نظر گرفته می شود.بر این اساس درصورتی که یک شرکت سهام جدیدی برای فروش منتشر کند سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید حق تقدم خرید سهام گفته می شود.

فرض کنید شرکتی ۵۰ درصد افزایش سرمایه می دهد.در نتیجه تعداد سهام آن شرکت نیز به همین نسبت افزایش پیدا می کند حال فرض کنید شما ۱۰۰۰ سهم از این شرکت را قبل از افزایش سرمایه داشته اید در صورتی که این شرکت افزایش سرمایه بدهد و تعداد سهام شما تغییری نکند میزان مالکیت شما در شرکت نسبت به حالت قبل از افزایش سرمایه کاهش پیدا می کنند به همین دلیل برای اینکه درصد مالکیت شما ثابت بماند شرکت این حق را به شما می دهد که به نسبت درصد افزایش سرمایه حق تقدم در خرید سهام جدید منتشر شده داشته باشید در نتیجه شما به اندازه ۵۰ درصد از تعداد سهام جدیدی که داشته اید حق تقدم سهام خواهید داشت.

نحوه استفاده :

دقت داسته باشید که فقط زمانی که شرکت سهام جدید برای فروش منتشر کند ، این قضیه صادق است یعنی در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ولی مثلا در افزایش سرمایه از محل سود انباشته سودی که متعلق به سهامداران شرکت است تبدیل به سهام می شود اینجا دیکر حق تقدم معنی ندارد بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در مجمع تصویب شد یک فرم برای سهامداران ارسال می شود که به آن گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می شود در این فرم اطلاعات افزایش سرمایه شرکت مشخص شده است.

یک نمونه از فرم گواهی حق تقدم خرید سهام را مشاهده کنید.

تبدیل به سهم:

هنگامی که شما فرم شرکت در افزایش سرمایه را پر کردید باید به همان نسبت نیز برای شرکت آورده نقدی داشته باشید در نتیجه باید به ازای هر گواهی که دارید مبلغی معادل ارزش اسمی سهم را پرداخت نمایید همانطور که می دانید ارزش اسمی هر سهم در ایران در حال حاضر ۱۰۰۰ ریال است در نتیجه به ازای هر گواهی که دارید و ۱۰۰۰ ریالی که پرداخت می کنید. در صورتی که در مهلت مقرر این ۱۰۰۰ ریال را پرداخت کنید بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت نزد سازمان بورس به ثبت می رسد و آن ا نیز به صورت اتوماتیک تبدیل به سهام عادی خواهد شد.

نحوه فروش:

از آنجایی که  برخی از سهامداران ممکن است تمایلی  نداشته باشند که در افزایش سرمایه شرکت کنند، باید امکانی برای عدم شرکت آنها در افزایش سرمایه نیز در نظر گرفته شود به همین دلیل بعد از برگزاری مجمع شرکت یک نماد حق تقدم نیز در بازار برای آن شرکت تعریف می شود تا سهامداران بتوانند از طریق آن نماد حق های خود را به فروش برسانند. در مثالی که زدیم شما ۱۰۰۰ سهم خودرو و ۵۰۰ حق خودرو بعد افزایش سرمایه خواهید داشت شما می توانید مثل سهام عادی حق تقدم خود را نیز از طریق کارگزاری و یا از طریق سیستم آنلاین به فروش برسانید معمولا قیمت حق تقدم به اندازه همان مبلغ اسمی ۱۰۰۰ ریال از سهم عادی کمتر است. البته این اختلاف می تواند به دلایل متعددی کمتر یا بیشتر از این عدد نیز باشد.

دامنه نوسان:

دامنه نوسان برای خرید و فروش نماد حق تقدم شرکت ها ۲ برابر دامنه نوسان سهام عادی است.یعنی یک نماد حق تقدم در طول روز می تواند مثبت ۱۰ درصد و منفی ۱۰ در صد نسبت به قیمت پایانی روز گذشته نوسان داشته باشد.

در شکل زیر تصویر نماد حق تقدم گروه دارویی سبحان را می بینید که دامنه نوسان مجاز آن نسبت به قیمت پایانی روز گذشته ۱۰درصد است.

نماد چه مدت باز می ماند:

نماد حق تقدم یک شرکت فقط در طی یک بازه زمانی مشخصی قابلیت خرید و فروش دارد. .طبق قوانین بورس این بازه زمانی نباید کمتر از ۶۰ روز باشد طی این بازه افرادی که تمایلی به شرکت در افزایش سرمایه ندارند حق خود را می فروشند همچنین افرادی که در مجمع سهامدار نبوده اند می توانند این حق تقدم ها را خریداری  کنند افرادی  که به تازگی این حق تقدم ها را بخرند باید مبلغ اسمی سهم را به حساب شرکت واریز کنند تا تبدیل به سهم عادی شود البته خیلی از افراد نیز این حق ها را مانند سهام عادی خرید و فروش می کنند و از نوسانات آن سود می برند.

حق تقدم استفاده نشده چیست

حال ممکن است فردی فرم شرکت در افزایش سرمایه شرکت را تکمیل نکند و همچنین حق تقدم خود را نیز در مهلت معین شده به فروش نرساند

در این حالت شرکت آنها را از طریق آگهی و به روش حراج به فروش می رساند سپس کارمزدهای فروش از مبلغ مربوطه کسر شده و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می کند قیمتی که آن را به فروش می رسد معمولا نزدیک به قیمت آخرین روزهای معامله نماد است اما ممکن است از آن کمتر و یا بیشتر هم باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت سیگنال فارکس

بصورت رایگان در ایمیل شما
عضویت 
close-link
اشتراک
عضویت

سیگنال رایگان فارکس

با وارد کردن ایمیل خود ما سیگنال های فارکس را به رایگان برای شما ارسال می کنیم
close-link