ریشه‌یابی سبقت «خودرو» از هم‌گروهی‌ها

دنیای بورس: ایران خودرو در نیمه نخست سال زیان سنگینی را به بازار منعکس کرد. میزان زیان این شرکت به حدود 2135 میلیارد تومان (بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده) رسید. با توجه به سرمایه حدود 1530 میلیارد تومانی، میزان زیان انباشته به 140 درصد سرمایه اسمی شرکت رسیده است و بر این اساس این شرکت مشمول ماده 141 قانون تجارت شده است. در پاییز میزان فروش شرکت افت محسوسی را نسبت به نیمه نخست تجربه کرده است. در حالی‌که بهای تمام‌شده به ازای تولید هر دستگاه اتومبیل مسیر صعودی در پیش گرفته است افت مبلغ فروش نیز می‌تواند بر شدت زیان این شرکت بیافزاید. با توجه به ابهامات موجود از پیشبینی سودآوری این شرکت خودداری می‌شود.

با این حال در شرایطی که شرکت با احتمال افزایش زیان همراه است علت استقبال از نماد «خودرو» چیست؟

در معاملات امروز نیز عمده نمادهای گروه مسیر نزولی را تجربه کردند، «خودرو»‌با صف سنگین خرید مواجه بود. این موارد باعث شده که بار دیگر موضوع افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها مطرح شود. نکته‌ای که به نظر می‌رسد به شدت مورد توجه بازار قرار گرفته است عدم افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی گروه ایران‌خودرو در پایان سال 94 است. در پایان سال 94 شرکت‌های زیرمجموعه گروه سایپا به صورت دسته‌جمعی افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها را در دستور کار قرار دادند. این موضوع به رشد قابل توجه قیمتی سهام این گروه منجر شد. گرچه در ادامه نیز حباب قیمتی سنگینی که به دنبال هیجان ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها شکل گرفت مسیر فرسایشی نزولی را برای سهام این گروه رقم زد. در ماه‌های اخیر بار دیگر مسیر داغ قیمتی سهام خودرویی باعث شده که بخشی از زیان‌های چند سال اخیر جبران شود.

بر این اساس به نظر می‌رسد معامله‌گران بورس بدون توجه به وضعیت عملیات نگران‌کننده و ریسک‌های موجود در خصوص افزایش میزان زیان به دنبال خرید سهام ایران‌خودرو با انتظار برای افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی برآمده‌اند. در این میان افزایش سرمایه سنگین یکی از شرکت‌های زیرمجموعه (خوساز) نیز دستاویزی شده است که توجه بیشتری به سمت این موضوع شود. گرچه باید در انتظار اخبار بود اما حتی اگر این شایعات حقیقت داشته باشد نیز باید به وضعیت عملیاتی بسیار ضعیف خودروسازان و انتظار برای تشدید زیان این گروه توجه داشت. نکته‌ دیگری که بعضا معامله‌گران به آن اشاره می‌کنند پیشی گرفتن ارزش بازار «خساپا» نسبت به ایران‌خودرو است. ظرفیت بالاتر تولید ایران‌خودرو نسبت به دیگر خودروساز کشور باعث شده که برخی آن را بهانه‌ای برای صعود عنوان کنند. فعالان بورس تهران همچنان بر اساس روایت‌ها در حال تصمیم‌گیری هستند و نمی‌توان انتظار رفتار منطقی را در سهام داشت.

شاید بتوان گفت علت توجه معامله‌گران سهام به سهام ایران‌خودرو در حالی‌که سهام دیگر نمادهای خودرویی در معاملات امروز منفی بودند نیز آغاز افزایش سرمایه در شرکت‌های زیرمجموعه ایران‌خودرو است تا شایعات برای افزایش سرمایه ایران‌خودرو را پررنگ سازد. البته لازم به ذکر است که خودرویی‌ها به خصوص خودروسازان بزرگ احتمالا با افزایش زیان در پاییز همراه باشند. گرچه این موضوع می‌تواند سیگنال منفی برای سهام باشد اما برخی معتقدند که افزایش زیان ایران‌خودرو راه را برای افزایش سرمایه سنگین از تجدید ارزیابی باز می‌کند. با همه این‌ها شناخت زمین بازی برای معامله‌گران الزامی است. در این میان محک افزایش سرمایه‌های سنگین با قوانین معاملاتی جدید (بازگشایی نماد پس از ثبت افزایش سرمایه سنگین) نیز موضوعی است که معامله‌گران باید به آن‌ توجه داشته باشند و می‌تواند سدی در برابر هیجان افسارگسیخته در مسیر قیمتی سهام باشد.

 

 

 

منبع خبر: دنیای بورس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت سیگنال فارکس

بصورت رایگان در ایمیل شما
عضویت 
close-link
اشتراک
عضویت

سیگنال رایگان فارکس

با وارد کردن ایمیل خود ما سیگنال های فارکس را به رایگان برای شما ارسال می کنیم
close-link