شرکت ها چرا می خواهند وارد بورس شوند

شرکت ها چرا می خواهند وارد بورس شوند

عموماً شرکت‌ها باهدف تأمین مالی اقدام به ورود به بازار بورس و انتشار اوراق می‌نمایند. به‌ طور کلی دو راه برای تأمین سرمایه وجود دارد این دو راه عبارتند از روش بدهی و روش مشارکت یعنی یا از طریق استقراض از اشخاص دیگر، اخذ وام و … اقدام به تأمین مالی می‌نماییم و

مزیت روش بدهی موقتی بودن آن یا سپر مالیاتی بودن آن است، یعنی روزی به پایان خواهند رسید و وجود بدهی در صورت‌های مالی باعث می‌شود که شرکت مالیات کمتری پرداخت نماید. اما همین روش معایبی نیز دارد، مثلاً ریسک مالی مجموعه را افزایش می‌دهند و در صورت نداشتن نقدینگی کافی برای پاسخگویی به بدهی‌ها شرکت دچار مشکل می‌شود

از سوی دیگر، روش مشارکت نیز مزایایی دارد. برای مثال الزامی برای بازپرداخت وجه و سرمایه دریافت شده وجود ندارد و همچنین فرد در سود و زیان با ما سهیم خواهد بود اما ازجمله معایب این روش، بازگشت­ ناپذیر بودن آن است یعنی آن بخش از سهامی را که واگذار نمودیم، برای همیشه دیگر در اختیار نداریم.

لازم به ذکر است الزامی وجود ندارد که فقط یکی از روش‌ها را انتخاب کنیم، بلکه می‌توانیم با استفاده از ترکیبی از دو روش مذکور نسبت به تأمین مالی مجموعه اقدام نماییم که به این نسبت ترکیب، ساختار سرمایه شرکت گویند.

پس از آنکه شرکت از طریق فروش سهام اقدام به تأمین نقدینگی مورد نیاز خود کرد، شرایط جدیدی بر وضعیت آن حاکم خواهد شد که مزایا و معایب خاص خود را دارد. درذیل به برخی از آن‌ها اشاره می­کنیم:

  • معافیت مالیاتی: شرکت‌های بورسی مادامی‌ که در بازار سرمایه حضورداشته باشند از معافیت مالیاتی۱۰ درصدی برخوردار خواهند بود.
  • حضور شرکت‌ها در بورس به‌منزله اعتبار برای شرکت است؛ زیرا برای ورود به بورس، شرایط خاصی همچون سودده بودن و برخورداری از پیشینه مثبت شرکت نیاز است
  • افزایش سرمایه و تأمین مالی در این شرکت‌ها آسان‌تر از سایر شرکت‌ها است، چرا که خریداران سهام آن‌ها محدود به چند نفر و یا یک گروه خاص نیست و تعداد زیادی خریدار و فروشنده برای این شرکت وجود خواهد داشت.

 

 

به‌طورکلی شرایط عمومی پذیرش شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران به شرح ذیل است:

  • عدم وجود محدودیت قانونی مؤثر برای نقل‌ و انتقال
  • وجود سهام بانام و دارای حق رأی
  • ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

 

شرایط اختصاصی پذیرش شرکت‌های موجود در بازار اول

– وجود حداقل شناوری سهام ۲۰%

– دارابودن حداقل میزان سرمایه ثبت شده شرکت ۱,۰۰۰ میلیارد ریال (توضیح نویسنده: نباید واقعی باشد فقط در اساسنامه شرکت باید ذکر شود)

– وجود حداقل ۳ سال سابقه فعالیت پیش از پذیرش

– عدم وجود زیان انباشته در ترازنامه

– سودآوری در ۳ دوره مالی متوالی منتهی به زمان پذیرش و دارا بودن چشم اندازی روشن از لحاظ سود آوری

– حداقل نسبت حقوق صاحبان سهام به کل داراییها ۳۰%

– تایید صورت‌های مالی توسط حسابرس معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

– عدم وجود محکومیت قطعی کیفری برای اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل

 

2 نظرات
  1. […] فروش می کنند و از نوسانات آن سود می […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت سیگنال فارکس

بصورت رایگان در ایمیل شما
عضویت 
close-link
اشتراک
عضویت

سیگنال رایگان فارکس

با وارد کردن ایمیل خود ما سیگنال های فارکس را به رایگان برای شما ارسال می کنیم
close-link