گزارش دادوستدهای روز سه‌شنبه بازار سهام 2 بهمن 97

شرکت‌های خودوریی: در میان نمادهای خودرویی نیز پارس خودرو همچنان با عرضه سنگین از سوی سهامدار عمده روبرو شد. سایپا به عنوان سهامدار عمده «خپارس» در حالی از ابتدای هفته جاری اقدام به عرضه‌‌های قابل‌توجه در این نماد کرد که این روند را در معاملات امروز نیز ادامه داد؛ به‌طوری‌که این حقوقی در جریان معاملات سه روز ابتدایی هفته حدود 600میلیون سهم را از پرتفوی خود خارج کرد. این حقوقی در معاملات امروز نیز 190میلیون سهم دیگر را واگذار کرد. این در حالی است که قطعات اتومبیل ایران با خرید 1.5میلیون سهم از سوی سرمايه‌گذاري سمند روبه‌رو شد.

شرکت‌های فولادی: در میان نمادهای فولادی نیز سرمايه‌گذاري صدرتاءمين به عنوان سهامدار عمده در نماد فولاد مبارکه اصفهان استراتژی متفاوتی در پیش گرفت. این حقوقی که در 2روز گذشته بیش از 125میلیون سهم را عرضه کرده بود، امروز در نقش خریدار ظاهر شد و بیش از 90میلیون سهم را خریداری کرد.

در این گروه فولاد خوزستان نیز شاهد خرید سهم از سوی دو  سهامدار عمده بود؛ سرمايه‌گذاري سامان مجد به‌همراه صندوق سرمايه‌گذاري گنجينه زرين شهر در مجموع حدود یک میلیون سهم را خریداری کردند.

اما در مقابل فروسيليس‌ ايران‌ با عرضه از سوی سهامدار عمده مواجه شد. در حالی  2 میلیون سهم توسط سهامدار حقیقی بالای یک درصدی به فروش رفت که شركت كارآفرينان صنعت ذوب فلزات به عنوان دیگر حقوقی فعال در «فروس» ، بیش از 14میلیون سهم را واگذار کرد.

شرکت‌های سیمانی: نمادهای سیمانی نیز از دیگر نمادهای بازار امروز بودند که خرید و فروش‌های متعددی را از سوی سهامداران عمده تجربه کردند. در نماد سیمان خوزستان در حالی صندوق سرمايه‌گذاري آواي ثروت كيان و مديريت سرمايه كيان اقدام به خرید سهم کرده و در مجموع 300هزار سهم را به پرتفوی خود افزودند که سيمان سپاهان در نقش فروشنده ظاهر شد. بر این اساس 200هزار سهم را واگذار کرد.

در همین راستا سیمان فارس و خوزستان نیز با عرضه 2میلیون سهم توسط سرمايه‌گذاري سيمان تامين مواجه شد. عرضه 700هزار سهم سیمان صوفیان توسط سيمان فارس نو و فروش 2میلیون سهم سیمان ارومیه توسط سرمايه‌گذاري سيمان تامين از جمله دیگر عرضه‌های سیمانی در بازار امروز بود.

شرکت‌های پالایشی: رصد خرید و فروش‌های صورت گرفته در نمادهای پالایشی نیز نشان از آن دارد که پالایش نفت بندرعباس،تهران و تبریز با خرید سهم از سوی سهامدار عمده روبه‌رو شدند. به‌طوری‌که در هر کدام از سه نماد مزبور صندوق سرمايه‌گذاري گنجينه زرين شهر به خرید سهم پرداخت. جمع‌آوری 400هزار سهم توسط «شبندر»، 300هزار سهم «شتران»  و 200هزار سهم «شبریز» از جمله این خریدها بود.

بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری: در بازار روز سه‌شنبه توجه زیادی به خرید سهام بانکی‌ها شد. خرید و فروش‌های صورت گرفته موجب شد حدود 13میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی معامله‌گران خرد منتقل شود. بیشترین خرید حقیقی‌ها در نماد بانک تجارت بود که با انتقال 16.5میلیارد تومان نقدینگی به سبد سهامداران حقیقی «وتجارت» همراه شد. در این میان به دنبال تقاضای بالای سهامداران خرد، حقوقی بانک تجارت یعنی صندوق سرمايه‌گذاري بازارگرداني تجارت ايران به عرضه سهم پرداخت. به این ترتیب 50میلیون سهم توسط این سهامدار عمده عرضه شد. بانک صادرات نیز دیگر نمادی بود که با استقبال سهامداران خرد روبه‌رو شد؛ به‌طوری‌که 5.6میلیارد تومانی نقدینگی به پرتفوی حقیقی‌های این بانک منتقل شد.

در مقابل سهامداران عمده در نمادهای بانکی بیشترین خرید را در نماد بانک ملت داشتند که با خالص خرید 6.4میلیارد تومانی این گروه همراه شد. در این میان 5میلیون سهم مزبور توسط صندوق سرمايه‌گذاري بازارگرداني ملت خریداری شد. سرمايه‌گذاري تامين آتيه مسكن نیز به عنوان سهامدار عمده در بانک خاورمیانه، 200هزار سهم مزبور را خریداری کرد.

 

منبع خبر: دنیای بورس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت سیگنال فارکس

بصورت رایگان در ایمیل شما
عضویت 
close-link
اشتراک
عضویت

سیگنال رایگان فارکس

با وارد کردن ایمیل خود ما سیگنال های فارکس را به رایگان برای شما ارسال می کنیم
close-link